SAR flagArizona State flagArizona Society

Sons of the American Revolution

Organized June 13, 1896

 

css dropdown menu by Css3Menu.com

Go to bottom of page

Palo Verde Chapter ROTC & JROTC Awards

 

2016 Awards

 
The Bronze Medallion Enhanced JROTC Program Outstanding Cadet Award
Dessert Ridge High School, Mesa Cadet Major Sydney Graybill
 
Bronze Good Citizenship Medal
Desert Ridge High School, Mesa Cadet Ryan Graybill
Higley High School, Gilbert Cadet 1/Lt Eric J. Kim
 
ROTC Silver Medals
Arizona State University Air Force ROTC, Tempe Cadet Madison N. Rizzo
Arizona State University Army ROTC, Tempe Cadet Molly Greenwalt
Arizona State University Navy ROTC, Tempe Cadet Mid 2/C Chris Swanson
 
ROTC Bronze Medals
Apache Junction High School, Apache Junction Cadet PO 1 Samuel Friend-Purtee
Basha High School, Chandler Cadet Matthew Floyd
Campo Verde High School, Gilbert Cadet SSgt Addison Walkosz
Casa Grande Union High School, Casa Grande Cadet 2nd Lt Dalton Dee
Chandler High School, Chandler Cadet Nicholas Lowery
Coolidge High School, Coolidge Cadet Capt. Rhyanna Tanner
Gilbert High School, Gilbert Cadet Kourey Jensen
Hamilton High School, Chandler Cadet Matthew Kanning
Higley High School, Gilbert Cadet Hunter Binkley
Marcos de Niza Hish School, Tempe Cadet Capt. Christian Marquez
Mesa High School, Mesa Cadet Ryan Adams
Ray High School, Kearny Cadet GySgt. Charly Romeo
Salt River High School Cadet Christian Grandos
Vista Grand Union High School, Casa Grande Cadet Sgt.Maj Tyler Ryle
Westwood High School, Mesa Cadet MSgt Jacob Cecil
 
Lapel Pin
Westwood High School, Mesa Cadet Capt. Dana Bradley

 


 

2014 Awards

 
The Bronze Medallion exceptional JROTC Award
Dessert Ridge High School, Mesa Cadet Connor Smith
 
Silver Medals
 
Arizona State University Air Force ROTC, Tempe Cadet AS300 Andrew Meyer
Arizona State University Army ROTC, Tempe Cadet MSIII Brittany Peccia
Arizona State University Navy ROTC, Tempe Cadet Mid 2/C Elena Whitton
 
Bronze Medals
 
Apache Junction High School, Apache Junction Cadet Spenser McCart
Basha High School, Chandler Cadet 2nd Lt. Jon Tanabe
Campo Verde High School, Gilbert Cadet 1st Lt. Isaiah Williams
Casa Grande Union High School, Casa Grande Cadet Sgt. Jack Trickel
Chandler High School, Chandler Cadet Thompson Knox
Coolidge High School, Coolidge Cadet 1st Lt. Sage Etsitty, Jr.
Desert Ridge High School, Mesa Cadet SSgt. Gabriel Ramirez
Dobson High School, Mesa Cadet 2nd Lt. Adrian Adams-Moncada
Gilbert High School, Gilbert Cadet 1st Lt. William Self
Hamilton High School, Chandler Cadet TSgt. Nicole Sohn
Highland High School, Gilbert Cadet Pranav Kollamparambil
Higley High School, Gilbert Cadet Christian Morales
Marcos de Niza Hish School, Tempe C/PFC David Fogel
Mesa High School, Mesa Cadet Alexander Dubow
Ray High School, Kearny Cadet GySgt. Seth Phillips
Skyline High School, Mesa C/SSG Dusty Thornton
Vista Grand Union High School Cadet SSgt. Tallon Callahan
Westwood High School, Mesa Cadet 2nd Lt. Javier Huerta

 


 

2011 Awards

Apache Junction High School, AJ C/PO3 Dustin Bongiovanni
ASU Air Force ROTC Cadet Christopher L. Hickman
ASU Army ROTC Cadet Laura Kleihauer
ASU Naval ROTC Midshipman 2/C Nathan Tyson
Basha High School, Chandler Cadet Rickey Soares
Campo Verde High School Cadet Dorin Martinez
Casa Grande High School, CG Cadet Shannon Hanes
Chandler High School, Chandler Cadet Phillip Cross
Coolidge High School, Coolidge Cadet 2nd Lt. Theresa Vance
Desert Ridge High School @ AFNG Cadet Elizabeth Preayer
Dobson High School, Mesa Cadet SSG David Turk
Gilbert High School, Gilbert Cadet First Lieutenant Joshua Weir
Hamilton High School, Chandler C/TSgt Justin Westbrook
Highland High School, Gilbert Cadet Seth Sheer
Higley High School, Gilbert Cadet Anh Nguyen
Marcos de Niza, Tempe Cadet CSM Casey Longbine
Mesa High School, Mesa Cadet Steven Carpenter
Mesquite High School, Gilbert C/PO3 Jacob Riner
Ray High School, Kearny Cadet SSGT Richard Manriquez
Red Mountain High School, Mesa C/CPL Alex T. Priestley
Salt River High School, Mesa (Res) Cadet 1st Lt. Brandon Thomas
Skyline High School, Mesa Cadet 1st Lt Mitchell A Barlett
Westwood High School, Mesa Cadet Levi Dobson

 


 

2010 Awards

Apache Junction High School Cadet Kelly Collette
Basha High School Cadet Captain Mark Franzen
Chandler High School Cadet SRA Jessada Suwannakarn
Coolidge High School Cadet Connor Freader
Desert Ridge High School Cadet Staff Sergeant Benjamin LeFebre
Dobson High School Cadet Chief Master Sergeant Jordan Jackson
Gilbert High School Cadet Captain Nicholas R. Greene
Hamilton High School Cadet Captain Christopher Silvia
Highland High School C/2LT Zachariah E. Frazier
Higley High School Cadet Jayesh Nair
Marcos de Niza High School C/CPT Patrick Edwards
Mesa High School Cadet Thomas Jackman
Mesquite High School Cadet Seaman Apprentice Joseph Ricci
Ray High School C/SSgt. Alex Moreno
Red Mountain High School C/CPL Anthony M. Wilson
Salt River High School LT Angela Duran
Skyline High School C/2LT Mitchell A. Bartlett
Westwood High School Cadet Major Dylan Ottney
Arizona State University Air Force ROTC Cadet James Page
Arizona State University Army ROTC Cadet Katherine A. Anderson

 


 

2009 Awards

Apache Junction High School C/CPO Logan McClincy
Basha High School C/Lt C Brianna Gutierrez
Casa Grande High School C/2 Lt Joshua Rohr
Chandler High School C/Am Kingsley Abrokwah
Desert Ridge High School C/1 Lt Nathan Zitek
Dobson High School C/2 Lt Danny Vinson
Gilbert High School C/1 Lt Ian Long
Highland High School C/2 Lt Matthew Cale
Higley High School C/1 Lt Brandon Sample
Marcos de Niza High School C/CSM Levi Fisk
Mesa High School C/SSgt Mason Palecek
Mesquite High School C/PO 1 Kyle Brue
PV Enhanced ROTC C/1 Lt Peter T. Hall
Ray High School Cadet Franiso Mesina
Red Mountain High School C/1 Sgt Alex J. Hoose
Salt River High School C/2 Lt Ezra Card
Skyline High School C/Sgt Kasandra Pittmann
Westwood High School C/1 Lt Col Austin Key
Arizona State University Air Force ROTC C/1st L Alex Pagano
Arizona State University Army ROTC C/Pvt Sebastian Diaz

 


Page revised
13 November 2016
Back to top Valid XHTML 1.0